Mivel a kutyák,akárcsak farkas őseik,falkában élő állatok,kommunikációs rendszerük finom és bonyolult;alapja a testbeszéd és a szagok.A legtöbb jel az ember számára is könnyen érthető,de néhány-például a vizelettel történő területmegjelölés-teljesen idegen.Ha sikerül megértenünk jelrendszerét,kutyánk igazi társává válunk,és ez a gondozásban is nagy segítséget jelent.
Falkaszellem
A falka emberi vezetéssel jól tud együtt dolgozni.Ha környezetükben nincs más kutya,az embereket tekintik a falka tagjainak.
A magány okozta szorongás
A vonítás,ugatás,szüntelen járkálás,a tárgyak megrongálása mind az egyedüllét okozta stresszre utal.
Domináns kutya
Vannak kutyák,amelyekben természetükből fakadóan erősebb a domináns hajlam,mint a többieknél.Ez a viselkedés kanoknál gyakoribb;korlátoznunk kell.
Behódoló viselkedés
A kutyák szertartásos,behódoló viselkedése szükségtelenné teszi,hogy agresszív társaikkal harcoljanak.Ilyenkor a kutya lefekszik,egyik lábát felemeli,így jelzi a domináns kutyáknak és az embereknek,hogy békések a szándékai.
Szagnyomok
A kutya vizeletével jelöli meg a fontosabb helyeket.A többi ebből tudja meg,ki és mikor járt ott előttük.Mikor két kutya találkozik egymással úgy szagolják meg egymás vizeletét,mint amikor az emberek kezet fognak.Ebből tudják,milyen nemű a másik és mik a szándékai.
Játékos verekedés
A kutyák egész életükben,de különösen kölyökkorukban,szívesen verekszenek játékból.Ezzel azt is megtanulják,hogy tudják fennsőbbségüket bizonyítani.Az eltúlzott mozdulatokban van valami teátrális.Néhány kutya azonban a játék hevében megharapja játszótársát.
Találkozás idegen kutyákkal
Idővel a kutyák sok tapasztalatot szereznek és kifejező testbeszéddel igyekeznek elkerülni a konfliktusokat.
Játékra hívás
Az egyik legbájosabb testbeszédjel a játékos meghajlás.Általában ezzel a jelzéssel hívják játszani,kergetőzni a többi kutyát vagy az embert,mintha azt kérdeznék:"Játszol velem?"
Kezdődhet a játék |