Mozgássérült-segítő kutyák
A speciálisan kiképzett mozgássérült-segítő kutyák szerepe kettős: érzelmi és fizikai segítséget egyaránt nyújtanak gazdáiknak.
A mozgáskorlátozott ember élete tele van nap mint nap megoldandó kisebb-nagyobb gyakorlati problémákkal. Gyakran kényszerül olyan feladatok megoldásához is külső segítséget kérni, amely mások számára magától értetődően egyszerű. Mivel ő ilyenkor is nagy mértékben a körülötte lévők segítőkészségére van utalva, a sérült ember sokszor érzi úgy, hogy túl nagy terhet ró közvetlen környezetére, vagy éppen amiatt kerül kellemetlen, néha megalázó helyzetbe, mert idegen emberektől kell apró szívességeket kérnie. A mozgássérült-segítő kutya a nap 24 órájában bármikor készségesen áll gazdája rendelkezésére. Sokoldalú kiképzéséből adódóan számos rendszeresen előforduló problémában képes megoldással szolgálni. Például nemcsak ajtót nyit, villanykapcsolót kezel, telefont leemel/visszatesz, de leejtett tárgyakat (pl. pénzérmét) felvesz és visszaad, sőt szükség esetén ugatással segítséget is hív. Emellett támaszként segíti gazdája kerekesszékből való ki-be ülését, vagy az önállóan mozgók esetén a járást korrigálja/vezeti.
A mozgássérült-segítő kutya a gyakorlati segítség mellett -mint azt tudományos vizsgálatok is igazolják- számos, kevésbé látványos, de legalább olyan fontos előnyt hordoz. Közismert, hogy a kutya szeretete és hűsége feltétel nélküli. Ez azt jelenti, hogy egy megfelelően felnevelt kutya képes gazdája érzelmi igényeit nagymértékben kielégíteni különösen akkor, ha az illető embertársaitól keveset kap. Teszi mindezt előítéletek nélkül, függetlenül attól, hogy a gazda esetleg más, mint a többi ember. Ebben a különleges ember-kutya kapcsolatban, melyet a szoros egymásrautaltság jellemez, a kutya, mint odaadó társ, egyfajta biztonságérzetet nyújtva véd a mindennapi stressz káros hatásai ellen. A kutyáért való felelősség viselése növeli a sérült ember önbizalmát, erősíti önbecsülését. A megbízható társ segítőkész jelenléte csökkenti a másoktól való függés, a kiszolgáltatottság érzetét. Az egészséges emberekre gyakran jellemző a sérülttel szembeni sajnálkozó, ugyanakkor elzárkózó, averzív hozzáállás, mely vizsgálatok szerint a segítő kutyával közlekedő mozgássérülttel szemben jelentősen megváltozik. Sokkal több, gyakran a kutyával kapcsolatos pozitív megnyilvánulás (mosoly, szóbeli kontaktus) érkezik feléje a külvilágból, mely nemcsak a sérült érzelmi elszigeteltségét, társas kapcsolatait befolyásolja kedvezően, de a kutya jelenléte segít elterelni a figyelmet a sérült vagy beteg ember állapota felől aki így önmaga is kevésbé kényszerül "betegség-orientált" életet élni.
Mindezek felismerése, és az utóbbi évtizedek ember-kutya kapcsolatát érintő kutatásai vezettek oda, hogy mára már egyértelműen beigazolódott, hogy a mozgássérült-segítő kutya az általa nyújtott pszichés és gyakorlati segítség révén hatékonyan és költségkímélő módon segíti a hátrányos helyzetű rétegek szociális ellátását, a társadalomba való reintegrálódását.
A kutya mint mozgássérültek számára kiképzett speciális segítőtárs ma már az Egyesült Államokon kívül az EU sok országában ismert, széles társadalmi elismertségnek örvend, nagy sikerrel alkalmazott módszer.
Egy 1994-es amerikai felmérés szerint a mozgássérült-segítő kutyáknak köszönhetően gazdáik átlagosan 72%-al kevesebb ápolási időt igényelnek akár szakápolók, akár családtagok részéről. Ez Amerikában becslések szerint mozgássérültenként heti több száz dolláros költségmegtakarítást jelent. Mindennek köszönhetően a mozgássérült-segítő kutya alkalmazása hosszú távon meghaladja a kiképzés és tartás egyébként magas költségeit. (Összehasonlításképpen: A megfelelően kiválasztott kölykök 1,5-2 éves időtartam alatti tartása és kiképzése Svájcban 20 ezer frankba, Angliában 2500 fontba, Ausztriában 35 ezer schillingbe kerül. Magyarországon egy ilyen kutya felnevelése és kiképzése 1997-es árakon számolva 400 ezer forintba kerül.) A kutyák kiképzését és rászorultakhoz való eljuttatását a világon mindenütt alapítványok és egyéb nonprofit szervezetek végzik, a költségeket szponzoraik révén ill. civil összefogásból fedezik.
A Kutyával az Emberért Alapítvány az első olyan Közép-Kelet európai kezdeményezés, mely megpróbálja Magyarországon is a kutyát ily módon a szociális gondozó rendszer szolgálatába állítani. |
|